«فرهیختگان» منتشر می‌کند
پرونده کامل لژیونـــرهای فوتبال ایران

جام جهانی روسیه نزدیک است و دلهره و نگرانی از یک طرف و امیدواری و خوش‌بینی به درخشش تیم ملی فوتبال کشورمان از سوی دیگر ما را بر آن داشت. 35 بازیکن در مرحله اول لیست نهایی تیم ملی معرفی شدند که نصف اعضای آن را لژیونرها تشکیل می‌دهند که البته در مرحله بعد و لیست نهایی کی‌روش، احتمال حضور کل لژیونرها و حذف نام تعدادی از بازیکنان لیگ برتر کشورمان وجود دارد. این در حالی است که کارلوس کی‌روش اعتقاد زیادی به بازیکنان شاغل در خارج از ایران دارد و بازیکنان داخلی را در حد و اندازه حضور 90 دقیقه‌ای در برابر تیم‌های اسپانیا، پرتغال و مراکش نمی‌بیند.

لژیونرها از جهت دیگری هم مورد وثوق سرمربی تیم ملی هستند. آنها تابع سیستم فوتبال ایرانی نیستند و زیر نظر مربیان ایرانی کار نمی‌کنند. همین موضوع نشان می‌دهد که کی‌روش با مربیان ایرانی هم اختلاف‌سلیقه و نظر دارد. از این نظر اختلاف دارد که بازیکنان ایرانی خیلی از سرمربی تبعیت نمی‌کنند و در خدمت تیم نیستند. شاید هم کی‌روش درست می‌گوید. بازیکنان ایرانی مادامی که زیر نظر مربیان داخلی کار می‌کنند، تابع سیستم تشکیلاتی و تیمی نیستند و همواره مشکلاتی با مربی و تیم پیدا می‌کنند. اما همین بازیکنان وقتی به بازیکن لژیونر تبدیل می‌شوند، کاملا خود را آدابته کرده و تابع سیستم می‌شوند. کاری که کی‌روش سال‌هاست از آن می‌گوید. همین دلیل هم باعث شده تا بازیکنانی که خود را لایق پوشیدن پیراهن تیم ملی می‌بینند، به واسطه آدم‌های دور و بر تیم ملی از ایران خارج و به تیم‌های خارجی می‌پیوندند. حتی تیم‌هایی که خیلی مطرح نیستند و لیگ‌هایی که ناشناخته هستند.

حالا با توجه به پایان رقابت‌های باشگاهی فوتبال در سراسر دنیا «فرهیختگان» به بررسی عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران پرداخته که در بین آنها بازیکنانی نظیر علیرضا جهانبخش، کریم انصاری‌فرد و مسعود شجاعی به همراه تیم‌هایشان به عناوین خوبی دست یافته‌اند و با درخشش بی‌بدیل علیرضا جهانبخش هم می‌توان به آینده لژیونرهای ایران امیدوار‌تر شد.

در بررسی لیست اسامی لژیونرهای ایرانی در سراسر جهان، «فرهیختگان» سعی کرده تمامی افراد ایرانی حاضر در لیگ‌های مهم و حتی ناشناخته در کشورهای دور و نزدیک را زیر ذره‌بین ببرد و حتی‌المقدور نامی از آنان در این بررسی داشته باشد. با هم نام و مشخصات 68 لژیونر ایرانی فعال در فوتبال دنیا را می‌خوانیم:

 

مهرداد پولادی
پولادی 31 ساله یکی از جنجالی‌ترین لژیونرهای ایرانی بود و حالا خیلی خبری از او نیست. او بعد از جام جهانی 2014 به الشحانیه قطر پیوست و عملکرد خوبی در این تیم نداشت و راهی لیگ تایلند و تیم بانکوک یونایتد این کشور شد تا ادامه فوتبال خود را در این لیگ سپری کند. مهرداد پولادی مدافع چپ سابق پرسپولیس و استقلال برای این تیم تایلندی فقط 5 بازی به میدان رفت و سه کارت زرد دریافت کرد تا روند ناکامی‌های او در باشگاه‌های خارج از کشور ادامه داشته باشد.

رایان سیروس‌تفضلی
مدافع یک‌متر و 96 سانتی‌متری ایرانی تیم پتربورگ در دسته دوم انگلیس است و یکی از لژیونرهای خوب ایران به‌حساب می‌آید که با 26 سال سن در این فصل برای تیمش 46 بازی انجام داده است. وی در همه جام‌ها نظیر اف.‌ای‌کاپ، ‌ای‌.اف‌.ال‌کاپ، ‌ای‌.اف‌.ال‌تراپی هم بازی کرده و سه گل به‌ثمر رسانده و چهار پاس گل نیز داده است. رایان یکی از مهم‌ترین بازی‌های خود را مقابل آستون‌ویلا در اف‌کاپ انجام داده و در 3856 دقیقه‌ای که بازی کرده هشت‌بار با کارت زرد داورها مواجه شده است.

سیدرضا مهدی‌نژاد
بازیکن 24 ساله ایرانی است که در تیم سامگورالی گرجستان عضویت دارد. او به‌عنوان دفاع راست یا دفاع مرکزی برای این تیمش به میدان می‌رود. این بازیکن فقط 29 دقیقه و یک‌بازی انجام داده و در تیم دوم سامگورالی و لیگ سوم گرجستان توپ می‌زند. مهدی‌نژاد در تک‌بازی‌ای که برای تیمش انجام داده نیز با شکست سنگین چهار بر صفر مواجه شده است.

مبین میردورقی
بازیکن ناموفق تیم پرسپولیس که راهی لیگ دسته دوم یونان شده بود در این لیگ هم نتوانست موفقیتی به‌دست آورد و درنهایت بعد از مدتی از آ.‌ا اسپارتی جدا شد و حالا این لژیونر 25 ساله که در پست هافبک بازی می‌کند بدون تیم مانده است. وی در این تیم فقط یک‌بازی انجام داد.

ابراهیم عابدنژاد
عابدنژاد لژیونر 25 ساله و 173 سانتی‌متری ایرانی شاغل در فوتبال ترکیه است. وی در تیم آلاشهیر‌بلدی‌اسپور عضویت دارد. هافبک مرکزی سابق تیم‌های تراکتورسازی و ماشین‌سازی تبریز در این تیم بازی انجام نداده است. هر چند او در لیگ قهرمانان آسیا نیز سابقه دو بازی برای تراکتوری‌ها در کارنامه‌اش دارد.

پژمان خوبیاری
هافبک 28 ساله وشیرازی تیم ‌«ام صلال» قطر که در این تیم پیراهن شماره 7 را به تن می‌کند، این فصل برای ‌ام صلال هشت بازی انجام داده و جز یک گل و یک کارت زرد آماری از خود به جا نگذاشته است. بازیکن سابق فولاد خوزستان تجربه 6 بازی برای تیم ملی زیر 20ساله‌های ایران را نیز در کارنامه خود دارد.

شاهو معروفی
بازیکن 25 ساله و هافبک چپ تیم ویل 1900 در سطح دوم فوتبال سوئیس فعالیت می‌کند. وی در این فصل و در رقابت‌های مختلف سوئیس ازجمله لیگ و حذفی 13 بازی انجام داد که در این بین یک گل و یک پاس‌گل هم به ثبت رساند. شاهو پیش از این سابقه بازی در تیم‌های زیر 21 سال زوریخ و بازل را نیز در کارنامه خود دارد.

رضا کریمی
جوان 19 ساله اردبیلی فوتبال ایران به‌عنوان هافبک تهاجمی یا وینگر در تیم تئوتا آلبانی بازی می‌کند. رضا کریمی این فصل 11 بار برای تیمش به میدان رفته و یک پاس‌گل داده و موفق به گلزنی نشده است که برای یک مهاجم آمار خوبی به نظر نمی‌آید. این بازیکن ریزنقش و سرعتی سابقه یک بازی برای تیم گسترش فولاد را هم دارد.

امیر محمود سمدانی
هافبک 25 ساله ایرانی تیم وینربرگ شاغل در سطح چهارم لیگ اتریش این فصل برای تیمش 35 بازی انجام داده که جز گرفتن چهار کارت زرد چیزی به نام خود ثبت نکرده است. این بازیکن هیچ‌وقت در سطح بالای کشور اتریش به میدان نرفته است و در تیم‌هایی که در سطح بالا هستند حضور نداشته است. سمدانی حتی زمانی تصمیم به کناره‌گیری از دنیای فوتبال را داشته و مدتی از میادین دور بوده اما دوباره در چمن سبز فوتبال پا گذاشته است.

طاها زارعی
جوان 22 ساله و 188 سانتی‌متری که متولد تهران است و در پست دروازه‌بانی بازی می‌کند. او بعد از بازی در سه تیم مختلف لیگ دسته دوم پرتغال درنهایت به تیم لچا این کشور پیوست و در چهار بازی که برای این تیم انجام داد 6 گل دریافت کرد. او در 360 دقیقه‌ای که بازی کرد دو‌ بار هم موفق شد دروازه خود را بسته نگه دارد.
 

ویلیام آتشکده
این بازیکن متولد گوتبورگ سوئد با 26 سال سن عضو باشگاه اورگریته سوئد است که این فصل فقط یک بازی برای این تیم به میدان رفته است. گوتبورگ بهترین تیمی است که در آن به میدان رفته است. این بازیکن در پست مهاجم نوک بازی می‌کند.

امید نظری
امید نظری بازیکن 27 ساله‌ای است که مدتی هم به تیم ملی ایران دعوت شد. نظری بعد از حضور در تیم مالمو حالا به لیگ فیلیپین که یکی دیگر از اصالت‌های اوست پیوسته و در تیم سرز نگروس توپ می‌زند. وی در این فصل هشت بازی انجام داده و یک گل هم به ثمر رسانده است. نظری به‌عنوان هافبک میانی بازی می‌کند و چند فصلی است که از لیگ سوئد به آسیای شرقی آمده است.

مسعود شجاعی
مسعود شجاعی که با 33 سال سن سال‌های آخر فوتبالی خود را در اروپا سپری می‌کند بعد از فراز و نشیب‌هایی که در باشگاه‌های قبلی خود داشت با آمدن به آ.‌ا.‌ک آتن این فصل خود را به‌خوبی و با قهرمانی لیگ یونان به پایان رساند. شجاعی در این فصل 12 بازی در لیگ و پنج بازی در جام حذفی با آ.‌ا.ک آتن تجربه کرد و یک گل و دو پاس گل نیز به اسم خود ثبت کرد. مسعود شجاعی حالا بعد از قهرمانی در لیگ یونان امیدوار است بتواند در جام جهانی روسیه تیم ملی ایران را همراهی کند. شجاعی همراه پانانیوس و آ.‌ا.‌ک چهار بازی در لیگ اروپا انجام داده است. او در ابتدای فصل با پانانیوس 11 بازی انجام داد و سه گل برای این تیم در لیگ به‌ثمر رساند. هافبک تکنیکی و خلاق تیم ملی ایران در 11 بازی آخر تیم ملی فقط در سه بازی حضور داشته است.

علیرضا حقیقی
دروازه‌بان 30 ساله و 193 سانتی‌متری سابق تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 که بعد از جام جهانی در باشگاه‌های مختلفی توپ زد و عملکرد موفقی از خود بجا نگذاشت. همین امر باعث شد تا وی از تیم ملی دور بماند و حالا بعد از ماه‌ها بدون تیم بودن به ساندسوال سوئد پیوسته که حتی یک‌بازی هم برای این تیم انجام نداده است. حقیقی در حضور قبلی خود در لیگ سوئد 17 بازی انجام داده بود و فقط دو بار توانست دروازه خود را بسته نگه دارد. حقیقی در این مدت 27 گل نیز دریافت کرده است. او بعد از اسکیلستونا بی‌باشگاه ماند و حالا انتظار دارد که شاید بتواند به تیم ملی ایران بازگردد. این در حالی است که نامش در لیست کی‌روش دیده نمی‌شود.

سعید عزت‌اللهی
هافبک جوان و 190 سانتی‌متری تیم ملی فوتبال ایران که با 21 سال سن می‌تواند پدیده ایران در جام‌جهانی 2018 روسیه باشد. سعید در این فصل پس از انتقال از تیم روستوف به آمکار برای دیگر تیم روسیه‌ای در این فصل 16 بار به میدان رفت. او در 1086 دقیقه‌ای که بازی کرده فقط یکبار موفق به گلزنی شده و پنج بار هم با کارت زرد داورها مواجه شده است. عزت‌اللهی در 23 بازی‌ای که برای تیم ملی نیز انجام داده فقط یک گل به ثبت رسانده است.

مهرداد (استیون) بیت‌آشور
مدافع 31 ساله‌ای که بازی در تیم ملی ایران را به بازی در تیم ملی آمریکا ترجیح داد و قبل از جام جهانی 2014 به ایران هم دعوت شد ولی خیلی زود از لیست تیم ملی کنار رفت. بیت‌آشور در این فصل با تیم لس‌آنجلس‌اف‌.سی هشت بازی انجام داده و یک گل زده و سه پاس گل نیز به اسم خود ثبت کرده است. استیون 6 بازی برای تیم ملی ایران انجام داده و بعد از بازی در کنار سباستین جووینکو بازیکن سابق یوونتوس، حالا در کنار کارلوس‌ولا بازی می‌کند و تیم آنها در حال حاضر رتبه دوم لیگ آمریکا را دارد. بیت‌آشور به‌عنوان مدافع تا به این جا کارتی از داورها دریافت نکرده است.

سروش رفیعی
رفیعی در 28 سالگی راهی لیگ ستارگان قطر و تیم «الخور» شد. وی در 15 بازی برای این تیم پنج گل و سه پاس‌گل به نام خود ثبت کرد. سروش رفیعی که در تلاش بود با بازی در خارج از کشور به تیم ملی دعوت شود اما جز سه بازی ملی‌ای که داشت چیزی دیگری برای او ثبت نشد. رفیعی در این فصل یکی از مهره‌های کلیدی تیمش به حساب می‌آمد و همه گل‌های خود را با پای راست به ثمر رسانده. سروش این فصل 1100 دقیقه به میدان رفت و سه بار هم با کارت زرد داور‌ها روبه‌رو شد.

دنیل ارزانی
پدیده جوان 19 ساله‌ای که سروصدای زیادی هم به پا کرده و یکی از بهترین بازیکن‌های جوان لیگ استرالیا نیز به حساب می‌آید. دنیل ارزانی در پست وینگر‌های راست و چپ بازی می‌کند و این فصل برای تیم ملبورن سیتی استرالیا در 18 بازی دو گل زده و سه پاس‌گل داده است. ارزانی متولد سیدنی استرالیاست و اخیرا به تیم ملی این کشور هم دعوت شده است.

امیر عابدزاده
دروازه‌بان 25 ساله و آینده‌دار فوتبال ایران که از سوی کارلوس کی‌روش به تیم ملی هم دعوت شده، امیدوار است با عملکرد مناسب این فصل خود، همراه تیم ملی فوتبال ایران راهی جام جهانی شود. امیر عابدزاده که در تلاش است مانند پدر خود دروازه‌بان مطمئنی برای تیم ملی باشد این فصل برای تیم ماریتیمو پرتغال 14 بازی انجام داد و 12 بار دروازه خود را باز شده دید. عابدزاده در 6 بازی هم از گل خوردن تیمش جلوگیری کرد. او در 1270 دقیقه‌ای که به میدان رفته یک کارت زرد و یک کارت قرمز نیز از داور دریافت کرده است. عابدزاده از سه پنالتی که به سمت دروازه‌اش زده شد هیچ‌کدام را نتوانست مهار کند. دروازه‌بان 187 سانتی‌متری در تیم ملی ایران هنوز بازی را انجام نداده است.

اشکان دژاگه
کاپیتان تیم ملی ایران یکی از ناکام‌ترین لژیونرهای حال حاضر فوتبال ایران بوده که با مصدومیت‌ها و مشکلاتی نظیر نداشتن تیم مواجه شده است. وی بعد از ماه‌ها به تیم ناتینگهام‌فارست یکی از تیم‌های پرافتخار انگلیس پیوست که با دو قهرمانی لیگ قهرمانان و یک قهرمانی لیگ انگلیس می‌توانست برای احیا کردن دژاگه تیم خوبی باشد اما اشکان 31 ساله فقط 14 دقیقه و یک‌بازی برای این تیم انجام داد و با مصدومیت مواجه شد تا باز هم فصل خوبی را در فوتبال اروپا سپری نکند.
 

 رضا قوچان‌نژاد
مهاجم نوک 30 ساله و افت کرده تیم ملی ایران و هیرنفین هلند نمایش چندان مناسبی در یک سال اخیر نداشته است. وی که یکی از امیدهای گلزنی تیم ایران به حساب می‌آید حالا به یک ذخیره در تیم ملی تبدیل شده است. گوچی در تیم باشگاهی خود 34 بازی در رقابت‌های لیگ و جام‌حذفی انجام داده و فقط 9 گل به ثمر رسانده و 3 پاس‌گل هم داده است. قوچان‌نژاد در تیم ملی و در 10 بازی اخیر که به میدان رفته گلی به ثمر نرسانده و فقط یک پاس‌گل داده است. قوچان‌نژاد در 2418 دقیقه‌ای که برای تیمش به میدان رفته 3 کارت زرد گرفته و در این فصل چهار بازی هم به‌عنوان کاپیتان به میدان رفته است. گوچی این فصل چهار پنالتی را برای تیمش گل کرده و یک پنالتی هم خراب کرده است.

سردار آزمون
مهاجم جوان 23 ساله و 186 سانتی‌متری تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه روبین کازان روسیه بعد از افت محسوسی که در این فصل داشت دوباره روند گلزنی خود را شروع کرد. سردار در این فصل به همراه روبین کازان در لیگ و جام‌حذفی 27 بازی انجام داده است. سردار در 1490 دقیقه‌ای که برای تیم روبین کازان به میدان رفت چهار گل و 6 پاس‌گل به نام خود ثبت کرد تا دوباره یکی از امیدهای اول گلزنی ایران در جام‌جهانی روسیه باشد. سردار که باشگاه‌های انگلیسی زیادی به دنبالش هستند این فصل یک پنالتی را هم برای تیمش به گل تبدیل کرد. سردار این فصل چهار کارت زرد نیز دریافت کرد. وی در پنج بازی آخری که برای تیم ملی انجام داده 4 گل نیز به ثمر رسانده که تدوام آمار خوب گلزنی او در تیم ملی می‌تواند خبر خوبی برای ایرانی‌ها باشد. سردار دو گل با پای راست و دو گل با سر به ثبت رسانده است.
 

علیرضا جهانبخش
ناب‌ترین و بهترین لژیونر ایرانی این فصل فوتبال اروپا و یکی از بهترین بازیکن‌های آسیایی شاغل در اروپا که با آقای‌گلی لیگ هلند کار بی‌نظیر این فصل خود را کامل کرد. علیرضا 24 ساله که با برنامه‌ریزی مناسب در اروپا فعالیت می‌کند و با دوری از پول‌های کلان فوتبال ایران در تلاش است که به بهترین سطح فوتبال در اروپا برسد، پیشنهادهای بزرگی هم از تیم‌های خوب اروپایی نظیر ناپولی و... دارد. جهانبخش در این فصل 3314 دقیقه برای آلکمار بازی کرده و در 39 بازی این تیم شرکت داشته است. او این فصل در رقابت‌های لیگ و حذفی 22 گل به‌ثمر رسانده و 14 پاس گل نیز داده است. علیرضا از داورها 6 کارت زرد هم گرفته است. عملکرد بی‌نظیر جهانبخش در فوتبال اروپا این امیدواری را می‌دهد که می‌توانیم یک نماینده خوب و موفق در تیم‌های بزرگ اروپایی داشته باشیم.
 

رامین رضاییان
دفاع راست افت کرده تیم ملی و سابق پرسپولیس، بعد از جنجا‌ل‌های فراوان در باشگاه پرسپولیس به باشگاه اوستنده بلژیک پیوست. رضاییان 28 ساله که انتظار می‌رفت عملکرد بهتری در این تیم داشته باشد ولی خیلی موفق نبود. رامین در 23 بازی که در رقابت‌های مختلف برای تیمش انجام داد دو گل زده و یک کارت زرد و یک کارت قرمز را به اسم خود ثبت کرده است. رضاییان در 1196 دقیقه‌ای که این فصل بازی کرد انتظارات را برآورده نکرده است. این ملی‌پوش امیدوار است که بتواند در جام جهانی روسیه به‌عنوان مهره فیکس بازی کند تا بتواند فصل بعد با تیم بهتری قرارداد ببندد.
 

کریم انصاری‌فرد
یکی دیگر از موفق‌ترین لژیونرهای فوتبال ایران بی‌شک مهاجم اردبیلی و 28 ساله تیم المپیاکوس یونان و تیم ملی ایران است که یکی از مهاجم‌های کلیدی ایران در جام‌جهانی به حساب می‌آید. او فصل خوبی را به همراه تیمش سپری کرد. کریم به دلایلی هم در فهرست نهایی المپیاکوس در لیگ قهرمانان اروپا قرار نگرفت ولی در لیگ یونان عملکرد قابل قبولی را برجا گذاشت. او با 18 گل زده و 6 پاس‌گل نمایش مناسبی داشت. کریم که 2002 دقیقه برای تیمش به میدان رفت 3 کارت زرد نیز گرفت. وی 11 گل خود در این فصل را با پای راست به ثمر رساند و دو گل نیز با پای چپ و ضربه سر وارد دروازه حریفان کرد. انصاری‌فرد موفق شد سه پنالتی هم برای تیمش وارد دروازه کند و آمار مناسب گلزنی را به نام خود ثبت و امیدهای داشتن یک مهاجم خوب در خط حمله ایران را بیشتر کند.
 

کاوه رضایی
بازیکن 26 ساله و سابق استقلال تهران که راهی بلژیک و تیم شارلوا شد. رضایی در اولین فصل خود در فوتبال اروپا فصل موفقی را پشت سر گذاشت. وی در 28 بازی در رقابت‌های مختلف برای تیمش موفق به زدن 15 گل شد و 6 پاس‌گل هم به نام خود ثبت کرد. کاوه در این فصل چهار گل از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند و سایر گل‌های خود را پنج بار با پای چپ و چهار بار با پای راست زد و دو گل هم با ضربه سر وارد دروازه حریفان کرد. کاوه رضایی با عملکرد خوبی که داشته می‌تواند در جام‌جهانی یکی از مهره‌های کلیدی تیم ملی به حساب بیاید. وی در تیم ملی هفت بازی انجام داده و یک گل ملی زده است. نام او در فهرست ۳۵ نفره کارلوس کی‌روش حضور دارد و این مهاجم توانمند بسیار امید دارد تا در روسیه برای تیم ملی به میدان برود.
 

سامان قدوس
سامان قدوس بازیکن 24 ساله‌ای که خیلی زود نظر کی‌روش برای بازی در تیم ملی را جلب کرد و امیدوار است که یکی از بازیکن‌های کلیدی ایران در جام‌جهانی باشد و بتواند با بازی‌های خوبش به ایران کمک کند. قدوس که متولد مالمو سوئد است خیلی زود خود را بین ایرانی‌ها محبوب کرده و بازی‌های درخشانی را در باشگاه اوسترشونز انجام داده است. وی برای این باشگاه در رقابت‌های مختلف 25 بازی انجام داده و 8 گل و 6 پاس گل را به اسم خود به ثبت رسانده است. قدوس در لیگ اروپا مقابل آرسنال به بازی گرفته شد و دو پاس‌گل برای تیمش ساخت. او حتی در مرحله گروهی لیگ اروپا موفق به گلزنی مقابل گالاتاسرای ترکیه هم شد. سامان بیشتر گل‌هایی که به ثمر رسانده در پست مهاجم نوک بوده. او در 2171 دقیقه‌ای که بازی کرده، یک کارت زرد دریافت کرده است. سامان موفق شده برای تیم ملی ایران هم یک گل به ثمر برساند.

مرتضی پورعلی‌گنجی
مدافع 26 ساله و 186 سانتی‌متری مستحکم تیم السد‌قطر که یکی از مهره‌های کلیدی این تیم و یکی از مهم‌ترین بازیکنان ایران در جام جهانی روسیه به‌حساب می‌آید. او این فصل عملکرد قابل قبولی داشت و توانست با این تیم از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا نیز صعود کند. پورعلی‌گنجی این فصل 1699 دقیقه و 20 بازی برای تیمش انجام داد و به‌عنوان مدافع سه گل زد و هیچ کارتی هم تا به این جا دریافت نکرده است. این مساله برای او آمار خوبی است. پورعلی‌گنجی هر سه گل خود را با ضربه سر به‌ثمر رسانده و در لیگ قهرمانان آسیا مقابل پرسپولیس نیز یک گل‌به‌خودی هم به نام خود نوشت.

مهدی طارمی
مهدی طارمی که بعد از اتفاقات ریزه اسپور ترکیه به پرسپولیس برگشت تا دوباره در این تیم بازی کند، بعد از اتفاقات اواسط فصل راهی لیگ ستارگان قطر شد تا همبازی وسلی اسنایدر هلندی در این تیم شود. طارمی 25 ساله در باشگاه جدید خود 12 بازی انجام داده و 6 گل زده و چهار پاس‌گل داده است که عملکرد خوبی برای او است. طارمی 4 گل خود برای این تیم را با پای راست به ثمر رسانده است.

احسان حاج‌صفی
هافبک و مدافع کاشانی فوتبال ایران که به فوتبال یونان سفر کرده بعد از بازی در تیم پانانیوس به المپیاکوس پیوست و عملکرد چندان مناسبی در تیم‌های یونانی نداشت. حاج‌صفی 28 ساله در این فصل به‌همراه پانانیوس و المپیاکوس در رقابت‌های لیگ و حذفی موفق به زدن سه گل و چهار پاس گل شد. وی در تیم المپیاکوس از 15 بازی ممکن لیگ فقط در 6 بازی این تیم حاضر بود که تعداد بازی کمی برای این بازیکن به‌حساب می‌آید. کاپیتان سابق تیم سپاهان در تلاش است فصل بعد به‌عنوان بازیکن فیکس در تیم المپیاکوس به میدان برود.

میلاد محمدی
مدافع چپ 24 ساله، جنگنده و پرسرعت تیم ملی ایران و باشگاه اَخمت‌گروژنی روسیه که یکی از بازیکنان مطمئن تیم ملی ایران و یکی از مهره‌های کلیدی باشگاهش در روسیه به‌حساب می‌آید، این فصل 22 بازی در لیگ و یک‌بازی هم در جام حذفی به میدان رفته که موفق شده یک پاس گل بدهد و از داور هم یک کارت زرد دریافت کند. میلاد محمدی که 14 بازی ملی دارد می‌تواند به یکی از آینده‌دار‌ترین بازیکنان لژیونر ایران تبدیل شود.

رضا کرملاچعب
بازیکن سابق پرسپولیس و استقلال خوزستان به یکی از جدید‌ترین لژیونرهای فوتبال ایران تبدیل شده است. وی در این فصل لیگ برتر برای آبی‌های خوزستانی 11 بازی در لیگ انجام داد و موفق به زدن دو گل شد. او در پایان فصل به تیم KPV فنلاند پیوست تا ادامه فوتبال خود را در فوتبال اروپا سپری کند.

دنیل داوری
دروازه‌بان ذخیره تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 که امیدواری‌های زیادی را برای خط دروازه به ایرانی‌ها داده بود اما عملکرد چندان موفقی بعد از جام جهانی نداشت. او بعد از جام جهانی 2014 دیگر به تیم ملی دعوت نشد. این دروازه‌بان 30 ساله سابق آرمینیا‌بیله‌فلد و فعلی تیم دویسبورگ در بوندس‌لیگا2، این فصل تنها دو بازی به میدان رفته و سه گل دریافت کرده است. او در دو فصل اخیر در 10 بازی 13 گل خورده که آمار قابلی قبولی نیست.

ابراهیم فرحناه
بازیکن 20 ساله و بلند‌قامت 192 سانتی‌متری ایرانی-آلمانی که در پست دفاع مرکزی و هافبک دفاعی بازیکن می‌کند، در سطح چهارم فوتبال آلمان فعالیت دارد و فقط یک‌بازی برای تیم خود یعنی هیلدشیم انجام داده است. این بازیکن جوان می‌تواند در آینده گزینه خوبی برای خط دفاع ایران باشد اگر بتواند در سطح بالاتر فوتبال آلمان پا به توپ شود. فرحناه در کارنامه خود سابقه حضور در تیم جوانان هانوفر را هم دارد. او در یک‌بازی هم که انجام داده فقط یک دقیقه به میدان رفته است که نکته خوبی به‌حساب نمی‌آید.

عقیل اعتمادی
دروازه‌بان 31 ساله ایرانی باشگاه گرافشاپ هلند که پسر‌خاله رضا قوچان‌نژاد هم هست، در این فصل برای تیم خود پنج بازی انجام داده که در یک‌بازی دروازه خود را بسته نگه داشته و پنج گل نیز دریافت کرده است. اعتمادی سابقه حضور در ایران و بازی در تیم‌های صنعت‌نفت آبادان و تراکتوسازی را هم دارد. او در هلند و در باشگاه‌هایی چون خرونینگن و آلمر هم بازی کرده است.

علی جوکار
دفاع مرکزی و دفاع چپ 34 ساله شیرازی که سابقه بازی در فجرسپاسی را دارد، بعد از بازی در ‌ام‌صلال و الشمال‌قطر سه فصلی است که در الشحانیه بازی می‌کند. وی در این فصل 18 بازی برای این تیم انجام داده و در 1343 دقیقه‌ سه کارت زرد هم از داورها دریافت کرده است.

آرام عبدالکریم
بازیکن 23 ساله و 178 سانتی‌متری که در پست هافبک هجومی بازی می‌کند و اصالت ایرانی دارد. او عضو سابق تیم جوانان مونشن‌گلادباخ آلمان و حال حاضر تیم استریلن در سطح پنجم فوتبال آلمان است و در 32 بازی که این فصل انجام داده آمار بدی را از خود به‌جا نگذاشته است. آرام 11 گل و 11 پاس گل را به نام خود ثبت و در 2716 دقیقه سه بار کارت زرد دریافت کرده است.

حامد ادبی‌مطلق
هافبک 26 ساله ایرانی تیم اونگنی مولداوی که در سال 2018 حتی یک بازی هم برای تیمش انجام نداده است. با این حال او در سال گذشته در 13 بازی 520 دقیقه برای تیم خود به میدان رفته که در هشت بازی به صورت بازیکن جانشین وارد زمین شده و یک گل هم به ثمر رسانده است.

امین نظری
امین نظری برادر دوقلوی امید است. او اصالتا رامهرمزی است و به همراه برادرش امید در مالمو سوئد به دنیا آمده است. او اکنون در تیم فردریکستاد نروژ در لیگ دو فوتبال فیلیپینی است و برای تیم‌های ملی پایه سوئد هم بازی کرده است. امین همچنین برای تیم‌های ملی زیر 17 سال و زیر 19 سال سوئد هم بازی کرده است.

اشکان فیضی
این بازیکن 23 ساله و 186 سانتی‌متری و مهاجم ایرانی که در حال حاضر بدون تیم است اما قبل از این سابقه حضور در لیگ آذربایجان و تیم آزال را دارد. وی در این فصل بازی نکرده در حالی که پیش از این در ایران سابقه حضور در پایه‌های نفت نوین و پرسپولیس را داشته و از تیم نفت نوین به فوتبال آذربایجان راه پیدا کرد.

شهاب زاهدی
شهاب زاهدی بازیکن 22 ساله و مهاجم سابق پرسپولیس که در تیم IBV ایسلند توپ می‌زند، امیدوار است بتواند با عملکرد درخشان در فوتبال اروپا به یکی از لژیونرهای خوب فوتبال ایران تبدیل شود. شهاب که بعد از بازی در پرسپولیس و ماشین‌سازی در ایران به تیم ایسلندی پیوست در این فصل هفت بازی انجام داده و 433 دقیقه به میدان رفته اما موفق به گلزنی نشده است. زاهدی در فصل گذشته موفق شد برای تیمش چهار گل به ثمر برساند و یک جام هم همراه این تیم کسب کند.

شروین رزمی‌نیا
بازیکن 25 ساله ایرانی در پست وینگر چپ برای تیم لوسیتانو ورسا پرتغال بازی می‌کند. او در این فصل 12 بازی برای تیمش انجام داده که موفق به ثبت سه پاس‌گل در این بازی‌ها شده است. وی در ایران سابقه بازی در تیم راه‌آهن را هم دارد و قبل از تیم فعلی خود در تیم گوویا پرتغال مشغول به بازی بود که برای این تیم در هفت بازی به میدان رفت.

الکس سمیع‌زاده
وینگر چپ‌پای 19 ساله‌ای که بعد از بازی در زیر 23 ساله‌های بولتون انگلیس به تیم کیلمارنوک اسکاتلند در دسته برتر این کشور پیوست. سمیع‌زاده در این فصل فقط چهار بازی را با پیراهن این تیم به میدان رفت. این بازیکن جوان در تیم بولتون نیز فقط یک بار به میدان رفته بود.

پوریا احمدی
بازیکن 25 ساله ایرانی که به‌عنوان مهاجم نوک در لیگ برتر شمال انگلیس در سطح 6 فوتبال این کشور در تیم موسلی انگلیس بازی می‌کند. این بازیکن در تیم سابق خود یعنی ریل ولز 14 بازی انجام داد و توانست سه گل هم به ثمر برساند. او یک کارت زرد هم دریافت کرد و بعد از آن راهی تیم موسلی شد و در 42 بازی که برای این تیم انجام داد موفق به زدن 11 گل شد. پوریا احمدی در 2575 دقیقه حضورش در این تیم چهار کارت زرد گرفته و یک‌بار هم با کارت قرمز مواجه شده است.

*سایر لژیونرها
هر چقدر بیشتر بگردید بیشتر بازیکن ایرانی در فوتبال دنیا پیدا می‌کنید. ایران لژیونر‌های دیگری نیز در نقاط مختلف دنیا دارد که در لیگ‌ها و دسته‌های مختلف توپ می‌زنند. «فرهیختگان» در لیست اشاره شده تنها به نام آنها اشاره کرده که در بین آنها بازیکنانی نیز حضور دارند که دورگه هستند و ملیت کشور مقابل را انتخاب کرده اما اصالت ایرانی دارند:
علی‌اکبر آهکی(دروازه‌بان- زسکاپامیر تاجیکستان)
حسین کامل(دروازه‌بان- بدون باشگاه،باشگاه سابق آزال باکو آذربایجان)
شروین رجبعلی(دفاع چپ و هافبک چپ- خداحافظی کرده، باشگاه سابق هانزاروشتوک آلمان)
بهرنگ صفری(دفاع- مالمو سوئد) وی تیم ملی سوئد را برای بازی انتخاب کرده است.
دنیل نوروزی(دفاع- ناوسته بی‌کی دانمارک)
وی سابقه حضور در تیم سپاهان اصفهان را هم دارد.
آرین تاج بخش(دفاع، هافبک- کراولی‌تاون انگلیس)
یاشار بیگلی(دفاع- لیمهامنز سوئد)
علی مانوئل منوچهری(دفاع- کوکیمبو شیلی)
عادل زیارت‌زاده(دفاع- اومیا سوئد)
نوید نسیمی(دفاع، هافبک- آرسنال کی‌یف اوکراین)
شایان تقوی(دفاع، هافبک- آرسنال کی‌یف اوکراین)
آریا جسورهاسه‌گاوا(هافبک- ناگویا ژاپن) وی بازی برای ایران را انتخاب نکرد و ترجیح داد در تیم ملی ژاپن توپ بزند.
آروین شجاعی(هافبک- لیونگ اسکیل سوئد)
جمیع رفعتی(هافبک- پیستویسه ایتالیا)
رضا حیدری(هافبک- هلسینکی فنلاند)
افشین غنچه‌عراقی(هافبک- پرسی تارای اندونزی)
کامیاب شهاب‌الدین(هافبک- پوسانیا بورن او اندونزی)
امیر لک(هافبک- پوسانیا بورن او اندونزی)
علی نوری‌زنگیر(هافبک-FK صباح آذربایجان)
میثاق بهادران(مهاجم- پراک مالزی)
شاهین بالیجانی (مهاجم-FK صباح آذربایجان)
مسعود فریدون(مهاجم- الشباب کویت)
آرام خلیلی(مهاجم- یرف نروژ)
دالاهو ایراندوست(مهاجم- هاکن سوئد) وی ازجمله بازیکنانی است که ترجیح داده برای سوئد بازی کند.
این همه بازیکن با بررسی چندین باره در سایت‌ها و مراکز اطلاعات ورزشی بسیاری از فدراسیون‌ها و باشگاه‌های دنیا استخراج شده و قطعا با بررسی‌های دقیق‌تر و بیشتر می‌توان به اسامی دیگری هم دست یافت که نام جوانان ایرانی در آن می‌درخشند.