سفر به جزیره کوشک
در مسیر بهشت

فرهیختگان: صحبت از جنوب و خوزستان و اهواز که می‌شود، همه به یاد گرمای طاقت‌فرسا و عرق‌ریزان آن می‌افتند. غافل از اینکه آنجا هم قطعه‌ای از ایران است و قطعا مکان‌های زیبا و دلنشین برای گردش و گشت‌و‌گذار در آن پیدا می‌شود. پس اگر مسیرتان به خوزستان افتاد، جزیره کوشک را فراموش نکنید. از جاده شهرستان مسجد سلیمان که به سمت شهرستان «اندیکا» بروید، نزدیکی رودخانه کارون و پشت سد شهید عباس‌پور منطقه‌ای گردشگری جا خوش کرده که مانند تکه‌ای از بهشت در میانه دریاچه شهید عباس‌پور قرار گرفته و کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده‌ای آن را احاطه کرده‌اند. دیواره‌های سد از یک‌سو، کوه‌های بلند از سوی دیگر و همچنین درختان بلند و چمنزارها و علف‌زارها، زیبایی‌شان را به رخ می‌کشند.

در این جزیره تقریبا به دنبال هر امکانات رفاهی که باشید، دم دست‌تان است؛ مانند ویلای اقامتی، سالن غذاخوری و سالن ورزشی و طبیعت بکری که پذیرای گردشگران است. اگر اهل کوهنوردی یا صخره‌نوردی هستید، اگر دوست دارید غارنوردی را تجربه کنید یا با قایق به دل دریاچه بزنید و حتی در دل چمنزارها دوچرخه‌سواری کنید، جزیره کوشک یکی از مناسب‌ترین مکان‌هایی است که می‌توانید آن را انتخاب کنید. البته این جزیره برای افرادی که دوست دارند سفری زیارتی را هم چاشنی گشت‌و‌گذار جنوبی خود کنند، گزینه خوبی است. در نزدیکی این جزیره، امامزاده سلطان ابراهیم واقع شده که زائران برای رسیدن به آن باید از دریاچه و پس از آن، از منطقه‌ کوهستانی گلزار عبور کنند. در این مسیر، ایستگاه‌های قایقرانی متعددی دیده می‌شود که اغلب سادات عهده‌دار آن بوده و زائران امامزاده را به مقصد می‌رسانند.

منطقه گردشگری دیگری در مجاورت کوشک به نام «سیداحمد» واقع شده که گردشگران به خاطر طبیعت زیبا و چشم‌نوازی که این منطقه دارد، به آن «تکه‌ای از بهشت» می‌گویند. تقریبا در نزدیکی ایستگاه قایقرانی امامزاده سلطان‌ ابراهیم، ایستگاه دیگری قرار دارد که گردشگران را به منطقه «سیداحمد» می‌رساند. این مسیر 22 کیلومتری، آنقدر مناظر زیبا در دل خود دارد که گردشگران متوجه گذر زمان و طولانی‌بودن مسیر نمی‌شوند. تماشای شفق و فلق و ستارگان در دل آسمان این منطقه را شاید به جرأت بتوان از مهم‌ترین زیبایی‌های منطقه سید‌احمد دانست.