«زکریا بدر علی الجابر» کودک 6 ساله شیعه توسط یک وهابی به طرز فجیعی به شهادت رسید، رژیم سعودی به دنبال مخفی‌کاری است و سازمان‌های بین‌المللی سکوت کرده‌اند
بازگشت داعش به خانه

فرهیختگان: همچون بسیاری دیگر از جنایات در عربستان سعودی علیه شیعیان، این بار هم حکام سعودی تلاش کرده و می‌کنند تا مانع از افشای جنایت تازه در این کشور شوند. این بار عمق جنایت حتی از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی ساکن آمریکا نیز بیشتر است چراکه مقتول یک کودک 6 ساله است. اگر در کنسولگری عربستان در استانبول به جز تیم ترور، هیچ‌کس ندید که خاشقجی چگونه کشته و جسدش تکه‌تکه شد؛ در مدینه بسیاری از مردم کیفیت شهادت «زکریا بدر علی الجابر» کودک شیعی 6 ساله را مقابل چشم مادرش، توسط یک وهابی دیدند. معلوم نیست این جنایت در چه زمانی رخ داده است. برخی رسانه‌ها روز جنایت را 27 ژانویه (7 بهمن) و برخی دیگر هفته گذشته اعلام می‌کنند. تا لحظه نگارش این گزارش، پلیس و نهادهای مسئول عربستان حاضر به پاسخگویی درباره این جنایت نشده‌اند و جزئیات این قتل را مطرح نکرده‌اند، اما آنچه در این بین به‌طور حتم مشخص است، شیعه بودن این کودک و شیوه قتل فجیع او به دست یک وهابی است.

اما ماجرای قتل این کودک 6 ساله چه بوده است؟ آن‌گونه که رسانه‌ها گزارش داده‌اند، روزنامه عکاظ سعودی نوشت زکریای 6 ساله و مادرش که از شیعیان منطقه «الأحساء» بودند، برای زیارت مسجد النبی به مدینه منوره سفر می‌کنند. مشخص نیست به چه دلیل اما در میانه راه مادر زکریا اقدام به فرستادن صلوات بر محمد و آل‌محمد می‌کند. راننده این وسیله نقلیه زمانی که متوجه شیعه بودن مادر زکریا می‌شود، نقشه قتل کودک این زن را می‌کشد.

ناصر علی الفایز، پدربزرگ این کودک شهید می‌گوید: «دخترم و کودک 6 ساله‌اش در نزدیکی یکی از قهوه‌خانه‌های راه در جاده شاهزاده سلطان بن عبدالعزیز در شهر مدینه المنوره خواستند مقداری غذا بخورند که ناگهان جنایتکار زکریا را از آغوش مادرش ربود و شیشه یکی از مغازه‌ها را شکست و با این شیشه سر کودک را برید. دخترم تلاش کرد کودکش را از چنگال این جنایتکار نجات دهد و از عابران کمک خواست اما درنهایت به علت وحشت شدید در اغما فرو رفت زیرا فرزندش را غرق در خون دید. او بر اثر این اغما به بیمارستان منتقل شد به‌ویژه اینکه از بیماری قلبی نیز رنج می‌برد.»

پدربزرگ این کودک شهید همچنین افزود: «این مرد جنایتکار در برابر کسانی که وی را از این جنایت منع می‌کردند مقاومت می‌کرد و حتی یکی از نیروهای امنیتی را نیز زخمی کرد اما ما پس از گذشت چند ساعت از این جنایت فهمیدیم که فرزندمان کشته شده است زیرا ابتدا به ما خبر دادند او در بیمارستان است. همه خبر مرگ این کودک را مخفی نگه می‌داشتند زیرا احتمال خطر برای مادرش که در کما بود، وجود داشت اما پس از آن خبر دردناک را فهمیدیم که همه خانواده و همه اهالی شهرک الأحساء را در غم و اندوه فرو برده است.»

با توجه به اینکه پلیس شهر مدینه منوره تاکنون درباره این حادثه و افشای هویت قاتل کودک، سکوت کرده افکار عمومی با بیان اینکه این حادثه بسیار شوکه‌کننده است، خواستار شفاف‌سازی درباره این قتل شده‌اند. پس از این واقعه رسانه‌های سعودی اقدام به انتشار مطالب و شایعات متعددی در این خصوص کردند و همچنان برخی رسانه‌ها با انتشار شایعات قصد  سرپوش گذاشتن روی این جنایت را دارند. تحلیلگران معتقدند با اینکه همچنان پرونده قتل خاشقجی مورد توجه رسانه‌ها در جهان است، قتل فجیع این کودک 6 ساله اهمیت کمتری نسبت به پرونده قتل خاشقجی ندارد.

  تشییع جنازه شهید مظلوم

به جز یک تصویر از محل شهادت این کودک که در آن رد خون زکریای شهید مشاهده می‌شود، یک فیلم است که در آن مظلومیت شیعیان عربستان سعودی به چشم می‌آید و آن فیلم مراسم تشییع زکریاست.

 در این مراسم، حاج شیخ کاظم عمری از علمای شیعی مدینه منوره بر سر جنازه این کودک شهید مصیبت علی‌اصغر را خواند و خطاب به نمازگزاران گفت: «خداوند  در برابر این مصیبت بزرگ اجر عظیمی به شما بدهد. این کودک بی‌گناهی که سرش مظلومانه بریده شده است ما را به یاد طفل 6 ماهه امام حسین علیه‌السلام یعنی حضرت علی‌اصغر علیه‌السلام می‌اندازد. امام حسین علیه‌السلام کودک شیرخواره خود را به میدان جنگ آورد. سر این کودک 6 ماهه نیز لب تشنه گوش تا گوش بریده شد و دشمنان قطره آبی به وی ندادند. امام حسین علیه‌السلام به آنها می‌گفت ‌ای قوم! این کودک جنایتی را مرتکب نشده است. این کودک را ببرید و آبش دهید اما حرمله ملعون وی را با تیری سه شعبه به شهادت رساند و سرش را گوش تا گوش برید اما این کودک 6 ساله دومین قربانی حرمله است. این کودک زکریاست که قربانی حرمله دیگری شد. این جنایتکار این کودک بی‌گناه را سر برید در حالی که این کودک نیز جرمی را مرتکب نشده بود. خداوند باری تعالی این کودک را نیز با کودک امام حسین(ع) محشور فرماید انا لله و انا الیه راجعون.» سپس شیخ کاظم عمری به پدر این کودک تسلیت گفت.

  توجیه سعودی

دستگاه قضایی عربستان و رسانه‌های سعودی تلاش می‌کنند چنین وانمود کنند که فرد جانی از سلامت عقلی برخوردار نبوده است. این در حالی است که برخی معتقدند  چنین توجیهی منطقی به نظر نمی‌رسد، چراکه وی به‌عنوان یک راننده تاکسی در شهر مدینه فعالیت می‌کرده و دارای گواهینامه رانندگی بوده و این نشانگر آن است که وی از تمرکز و سلامت عقلی برخوردار است. آن‌گونه که تحلیلگران مسائل عربستان می‌گویند این شخص نه بیمار روانی بلکه خروجی دستگاه وهابیت عربستان است. ریاض نوعی پرورشگاه و محیط رشد دیوانگان افراطی است تا عطش قدرت خود را با خون افرادی مانند شیعیان سیراب کنند. انگیزه اصلی قاتل نیز تنها ریشه در تفکرات وهابی و متعصبانه وی علیه تشیع دارد. این جنایت حاصل اقداماتی است که حکومت عربستان علیه اقلیت شیعه در این کشور انجام می‌دهد. در همین راستا، دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی در سال ۲۰۱۷ پادشاهی عربستان را به دلیل اهانت سیستماتیک به شیعیان توسط نخبگان حاکم محکوم و تاکید کرد چنین اعمالی نه‌تنها تبعیض‌آمیز بلکه نفرت‌انگیز است.

  سکوت نهادهای بین‌المللی

اگر هوشیاری جمال خاشقجی نبود و محمد بن‌سلمان موفق به انتقال او به داخل خاک عربستان می‌شد، به‌طور حتم اکنون هیچ‌کس این روزنامه‌نگار عربستانی را نمی‌شناخت. تیم ترور بن‌سلمان و امپراتوری رسانه‌ای که او در دنیا با تزریق پول به رسانه‌های غربی به راه انداخته است، در کنار یکدیگر این جنایت را سانسور می‌کردند. بن‌سلمان در سرپوش گذاشتن بر جنایت قتل خاشقجی ناموفق بود اما به نظر می‌رسد در این پرونده او و سیستم امنیتی‌اش تا حدودی موفق عمل کرده‌اند، چراکه در این مدت هیچ‌یک از نهادهای حقوق بشری حاضر به واکنش نسبت به این جنایت نشده‌اند.

  داعش و تفکرات وهابی

سهیل کریمی، فعال رسانه‌ای در مطلبی در فضای مجازی با استناد به مطالبی که می‌گوید از دوستانش در عربستان سعودی در این باره دریافت کرده است، نوشت: «این روند مسبوق به سابقه بوده و سال گذشته نیز در شهر شیعه‌نشین «رفحاء» یکی از مهاجران شیعه‌ «احساء» به دست یکی از وهابیون به رگبار بسته شد و به شهادت رسید، ولی از آنجا که «بن‌سلمان» با پوشش ظاهری اصلاحات، بنای نزدیکی به غرب را دارد و در این بین ظاهرا بر شیپور عدم ظلم به اقلیت شیعه هم می‌دمد، ابتدا اعلام شد قاتل مشکل روحی و ‌روانی داشته و بعد هم رسانه‌ها را از بازتاب خبری باز داشتند و هم خانواده‌ شهید را از هر گونه اظهارنظر در این خصوص برحذر!  این در حالی بود که فرد یادشده دارای شناسه‌ توئیتر بوده و تا روز آن جنایت، در سلامت عقل، توئیت‌هایی در دفاع از داعش منتشر می‌کرده است. در موردی دیگر نیز که یکی از دیپلمات‌های کشورمان در یکی از شهرهای عربستان مورد سوءقصد قرار گرفت و بعد اعلام شد که فرد مربوطه از شهروندان عادی این کشور بوده و قصد خاصی نداشته و بعد از آن نیز پیگیری‌های وزارت خارجه برای محاکمه‌ فرد مورد نظر هیچ‌گاه به جایی نرسید. در رابطه با زکریای شهید نیز دقیقا همین روند طی شد. بلافاصله پس از انتشار خبر، دستگاه رسانه‌ای تحت امر بن‌سلمان ضمن تکذیب واقعیت، شروع به جعل خبر کرد و با انتشار روایت‌های مختلف، فضای رسانه‌ای و به تبع آن جوامع اسلامی و‌ بین‌المللی را غبارآلود کردند. به موازات آن و ‌در اخبار جعلی خود، قاتل طفل شیعه را روانی معرفی کرده‌اند و از طرفی دیگر ‌خانواده شهید را تحت فشار گذاشته‌اند که هیچ اظهارنظری در این خصوص نداشته باشند.»

  واکنش آیت‌الله صافی گلپایگانی

آیت‌الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید در واکنش به شهادت زکریای 6 ساله پیامی صادر کرده‌اند. در بخشی از پیام این مرجع تقلید آمده است: «این جنایت دژخیمانه به وسیله شخصی که افکار پلید ضد اسلامی و ضد انسانی دارد، حاکی از خباثت افرادی به ظاهر انسان است که متاسفانه سالیان طولانی در حرمین شریفین و در مرکز نزول قرآن کریم و در جوار مرقد مطهر پیامبر رحمه للعالمین مردم را به گمراهی و ضلالت و دوری از خداوند دعوت می‌نمایند.» در ادامه این پیام تصریح شده است: «آیا ذره‌ای رحم و شفقت در دل ناپاک این افراد پلید که از حیوان هم بدتر هستند وجود ندارد؟! چرا مجامع بین‌المللی و حکام کشورهای اسلامی به‌خصوص عربستان در مقابل این جنایت وحشیانه سکوت می‌نمایند و با سکوت خود، این فاجعه را تایید می‌کنند؟!»

  سازمان‌های مدافع حقوق بشر تحقیق کنند

در همین راستا، الکساندر آزادگان، تحلیلگر سیاسی در گفت‌و‌گویی با «پرس تی‌وی» نسبت به سکوت سازمان‌های مدافع حقوق بشر در این پرونده واکنش نشان داد. او گفت: «سازمان‌های مدافع حقوق بشر باید قتل اخیر کودک 6 ساله شیعه در عربستان را در کانون توجه قرار دهند تا مقامات سعودی وادار به واکنشی مناسب در این باره شوند.» وی گفت: «نخست باید منتظر بیانیه رسمی دولت سعودی در این خصوص باشیم. این قتل هولناک، پیامدهای احتمالی بزرگ و کوچک دارد. اینکه آیا آن راننده واقعا به دلیل شیعه بودن آن کودک و مادرش این کار را کرد، موضوعی است که باید بر اساس قانون محرز شود، البته نه قانون عربستان؛ چراکه قوانین آنها علیه شیعیان است و درخصوص این گروه مذهبی غرض‌ورزانه است. بلکه دیده‌بان حقوق بشر و همه این سازمان‌ها، از جمله عفو بین‌الملل باید درباره این موضوع تحقیق کنند، چراکه این روندی از یک الگوی بسیار بزرگ‌تر است.» او افزود: «داعش همان عربستان سعودی بدون سفارت است. وحشی‌گری قرون وسطایی داعش در عراق و سوریه دقیقا همان رفتاری است که عربستان سعودی در داخل مرزهای خودش دارد.»