چهره‌گفت

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در سفر به ولایت ننگرهار تاکید کرد صلح پایدار و «باعزت» آمدنی است و او حاضر است برای برقراری چنین صلحی از جان خود هم مایه بگذارد. او ادامه داد: «حاضر است به گروه طالبان در کابل دفتر بدهد و از آنان محافظت کند.»

الیزابت وارن سناتور دموکرات آمریکایی در جریان سخنرانی در کمپین انتخاباتی خود در ایالت آیووا، گفت: «زمانی که ما به سال ۲۰۲۰ می‌رسیم، ممکن است دونالد ترامپ دیگر رئیس‌جمهور نباشد.» او ادامه داد: «درواقع ممکن است او حتی یک فرد آزاد هم نباشد.»

جوزف ووتل رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد احتمال می‌رود ایالات متحده طی چند هفته آینده خارج کردن نیروهای زمینی‌اش از سوریه را طبق دستور «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آغاز کند. او افزود :«شمار نیروهای آمریکایی در عراق کم و بیش ثابت خواهد ماند.»

سرگئی ریابکوف مــعــاون وزیر امــور خارجــه روسیه درباره تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه تصریح کرد: «ما اطمینان داریم که با تلاش‌های مشترک خود با کشورهای‌تضمین‌کننده موفق به دستیابی به این هدف (تشکیل کمیته قانون اساسی) خواهیم شد و متاسفانه شاهد تلاش‌هایی از سوی شرکای آمریکایی و دیگر شرکا برای شکست در تحقق این هدف هستیم.»

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان گفت: «قتل جمال خاشقجی یک تراژدی بزرگ و یک اشتباه بود. این کار توسط مقامات دولت عربستان انجام شد که خارج از حوزه اختیارات‌شان عمل کردند.» وی مدعی شد ولیعهد هیچ‌نقشی در این موضوع نداشته است. هیچ‌دستوری از سوی وی برای قتل خاشقجی صادر نشده است.

جبران باسیل وزیـــــــــر خارجه لبنان گفت: «در جلسه با جواد ظریف درباره کنفرانس ورشو صحبت کردیم و دلایل عدم مشارکت لبنان را توضیح دادم؛ سیاست ما «بی‌طرفی» است.» وی ضمن اعلام اینکه برخی تلاش‌ها برای از بین بردن آرمان فلسطین نگران‌کننده است، افزود: «از کشورها درخواست داریم سفارت‌هایشان را به قدس اشغالی منتقل نکنند.»