هفته هفدهم لیگ برتر
بازگشت قلب شیر؛ سپاهان و دوباره صدر

در هفته هفدهم لیگ برتر آرایش جدول در صدر آن تغییر کرد و در پایین هم استقلال خوزستان و سپیدرود دل از قعر جدول نمی‌کنند. در ادامه  نگاهی می‌کنیم به مهم‌ترین اتفاقات هفته هفدهم.

  بازگشت قلب شیر

از آخرین باخت پرسپولیس در لیگ زمان زیادی گذشته بود. آنقدر که کم‌کم داشت یادمان می‌رفت. آنها اما در اهواز مقهور اراده فولادی‌ها و البته سردرگمی و آشفتگی خود شدند. مثل چند بازی قبلی پرسپولیس در اهواز حاشیه‌هایی هم بود، پرسپولیسی‌ها سرآسیمه بودند؛ ناآرام و برافروخته و پراشتباه. چرا تیم باتجربه باید اینچنین راحت به هم بریزد؟ برانکو هم خود تا حدی وارد بازی شد اما آنقدری تجربه دارد که بداند حالا مساله مهم آرام‌کردن تیم است. او می‌داند همه چیز را نمی‌شود به داوری و حواشی تقلیل داد. پرسپولیس خلاقیت لازم را در خط جلو ندارد، از کارهای ترکیبی نشان چندانی نیست و تیم آشکارا در خلق موقعیت ضعف‌هایی دارد.

درمقابل، فولاد با قطبی دومین کار بزرگش را انجام داد. پس از شکست تراکتور در تبریز، در روزهایی که تراکتور در خانه شکست‌ناپذیر به نظر می‌رسید، فولادی‌ها یقه پرسپولیس را هم گرفتند. قطبی همان روال سال‌های قبل را حفظ کرده؛ تیمی که می‌جنگد و بازی با فشار را خوب بلد است. فولاد با این پیروزی و با 22 امتیاز، خود را تا رده ششم جدول بالا کشید.

  بازگشت سپاهان به صدر

سپاهان امسال به غیر از قهرمانی به چیزی راضی نیست، هزینه بسیار کرده‌اند و پس از چندسال دوری از جام ولع عجیبی دارند. آنها این هفته با سه گل شاگردان علی کریمی را بدرقه کردند. گل اول سپاهان از روی اشتباه ملکی، دروازه‌بان سپیدرود به ثمر رسید. سپاهانی که نیمه اول خوب نبود و این‌گونه شد که سپاهان گل‌های دیگر را زد و خیلی‌های دیگر را هم نزد. سپاهان تنها تیم بدون باخت لیگ ما و از مدعیان اصلی است. با این حال هنوز تیم خیلی ترسناکی نیست، تیم نوسان دارد و کمی هم با استرس بازی می‌کند. درمقابل سپیدرود کارش دارد سخت می‌شود. فصل پیش علی کریمی تیم را نگه داشت اما عملیات نجات این فصل سخت‌تر است. سپیدرود در خط دفاعی تیمی بسیار آسیب‌پذیر است و عملا توان مقاومت ندارد، آن هم تیمی که تک‌تک امتیازها مهم و حیاتی هستند.

  توقف کهکشانی‌ها

تراکتور این فصل تیم خطرناکی است. آنها این هفته اگرچه موفق به شکست نساجی نشدند اما نشان دادند تا چه آماده‌اند و چقدر مشتاق پیروزی. بازی در خانه نساجی به هیچ روی آسان نیست. تراکتوری‌ها غیر از 20 دقیقه اول نیمه دوم در دیگر دقایق حاکم توپ و میدان بودند و فرصت‌های بسیار گلزنی ایجاد کردند. ترکیب استوکس، سوگیتا و اشکان در خط حمله ترکیب وحشتناکی است. شاید اگر اشتباه احسان حاج‌صفی نبود؛ اشتباهی که به گل نساجی منجر شد، تراکتور بازی را برده بود. با این حال این تراکتور، اگر نظم تیمی‌اش را حفظ کند، مدعی جدی برای قهرمانی است. در آن‌سو نساجی در میانه‌های جدول است و تیم کماکان متوسطی است؛ آماری خوب برای سال اول حضور در لیگ.

  پدیده و تداوم بالانشینی

پدیده این هفته با یک گل از سد استقلال خوزستان قعرنشین گذشت تا حضورش را در بالای جدول با 34 امتیاز و جایگاه سوم تداوم بخشد. آنها حاکم مطلق میدان بودند، هرچند پیروزی شکننده‌شان هر لحظه ممکن بود زایل شود. پدیده از معدود تیم‌های لیگ است که شکل فوتبالی مشخصی دارد؛ شکلی که به وضوح غایب ردیابی است و حالا امضای یحیی گل‌محمدی را به‌همراه دارد. با این حال مشکل پدیده بیشتر نفرات کم تیم است. درمقابل استقلال خوزستان کار سختی برای بقا دارد. آنها نیاز به یک معجزه دارند.

  ماشین کماکان می‌تازد

مهاجری یک‌بار دیگر در ماشین‌‌سازی ثابت کرده چقدر مربی خوبی است. ماشین دومین بازی نیم‌فصل دومش را هم با پیروزی پشت‌سرگذاشت تا نه‌تنها از منطقه خطر کاملا فاصله بگیرد بلکه نشان دهد تیمی بسیار قابل احترام است. آنها این هفته در خانه با یک گل صنعت نفت را شکست دادند و با 20 امتیاز به رده هشتم جدول رسیدند. درمقابل صنعت کماکان تیمی پرنوسان است و هنوز شکل فوتبالی مشخص و با ثباتی ندارد.