printlogo


در نامه «سفیر فیلم» به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد
درباره توقیف «پرزیدنت؛ آکتور سینما» شفاف‌سازی کنید

مستند «پرزیدنت؛ آکتور سینما» به کارگردانی و نویسندگی محمدرضا بورونی توسط مرکز مستند سفیر فیلم تولید شده است. پس از عدم صدور مجوز برای این مستند که درباره جنگ سرد شوروی و آمریکاست، حمیدرضا جعفریان با ارسال نامه‌ای به وزیر ارشاد خواستار رسیدگی به وضعیت این فیلم شده است. بنا به نامه منتشر شده از سوی مسئولان این موسسه، اقدامات لازم برای دریافت پروانه نمایش از سوم اردیبهشت 1396 آغاز شده و پس از ارجاع به شورای تخصصی بررسی فیلم‌های توقیفی، نهایتا این پاسخ اعلام شده است که «فیلم مردود است و مجوز صادر نمی‌شود.»
نامه موسسه «سفیر فیلم» خطاب به وزیر ارشاد به شرح ذیل است:
جناب آقای صالحی امیری
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
با سلام
احتراما به استحضار می‌رساند، موسسه سفیر فیلم مستند آرشیوی «پرزیدنت؛ آکتور سینما» را به همراه مدارک لازم در تاریخ سوم اردیبهشت ماه 1396 جهت دریافت پروانه نمایش از طریق تهیه‌کننده این اثر به اداره نمایش خانگی سازمان امور سینمایی تحویل داده است. پس از چندین مرتبه پیگیری و به‌رغم اینکه معمولا ظرف دو الی سه هفته به درخواست‌ها پاسخ داده می‌شد، این بار با گذشت بیش از 80 روز از درخواست سفیر فیلم و پس از بازبینی‌های انجام‌ شده روی این اثر و ارجاع به شورای تخصصی بررسی فیلم‌های توقیفی، نهایتا این پاسخ اعلام شده است که «فیلم مردود است و مجوز صادر نمی‌شود.»
جنابعالی اخیرا عنوان نموده‌اید «سیاست سازمان سینمایی ما براین است که اصلاحات را اعلام می‌کند و در صورت انجام اصلاحات دوباره برای پروانه نمایش بررسی می‌شود و در نهایت تایید خواهد شد.» اما پیگیری‌های انجام‌شده از آن سازمان مبنی‌بر اعلام اصلاحات یا مواردی که باید حذف شوند، بی‌پاسخ مانده و استدلالی در مورد غیرمستند بودن محتوای اثر یا عبور از خطوط قرمز به سفیر فیلم اعلام نشده است. انتظار می‌رود همان‌طور که جنابعالی به درستی تصریح کرده‌اید «در فرآیند مجوز فیلم‌ها نه وزیر و نه رئیس سازمان سینمایی و نه هیچ سازمان دیگری مداخله ندارد»، احیانا دخالت‌های سیاسی و جناحی «دیگرانی»، مانع از انجام وظیفه قانونی سازمان امور سینمایی نشود. لذا خواهشمند است دستورات لازم جهت شفاف‌سازی و ابلاغ علت عدم صدور مجوز نمایش برای مستند «پرزیدنت؛ آکتور سینما» را که در اکران‌های خصوصی مورد تایید و تمجید بسیاری از هنرمندان، منتقدان سینمایی، مسئولان و متخصصان قرار گرفته است، ابلاغ فرمایید.
 


Page Generated in 0/0108 sec