printlogo


اعتراض دانشجویان به افزایش ناگهانی نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم پزشکی
اتاق یک میلیون تومانی با وام 600 هزارتومانی

فرهیختگان: دوهفته پیش بود که نرخ اجاره‌‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی وزارت بهداشت از سوی صندوق رفاه دانشجویان ابلاغ شد. بر اساس این ابلاغیه اجاره‌بهای اتاق‌های ۶ نفره ۶۰ هزار تومان، پنج نفره ۷۵ هزار تومان، چهار نفره ۱۰۰ هزار تومان و هزینه اتاق‌های سه نفره ۱۲۰ هزار تومان تعیین شده است. همچنین هزینه اتاق دونفره 150 هزار تومان و اتاق یک نفره ماهانه 200 هزار تومان تعیین شده است؛ هزینه‌هایی که شاید تامین آن برای خیلی از دانشجویان خوابگاهی دشوار باشد. از آنجا که وام تحصیلی ارائه‌شده به دانشجویان علوم پزشکی در برخی مقاطع تحصیلی با میزان اجاره‌بهایی که دانشجو باید در یک ترم پرداخت کند همخوانی ندارد، وامی که دانشجو برای دریافت آن متحمل زمان و بوروکراسی شود، با این حال این مبلغ از وام نمی‌تواند به او کمک قابل توجهی بکند و دانشجوی خوابگاهی ناگزیر از تامین هزینه‌های اضافی از جیب خود خواهد بود. حالا به این مشکل اگر عدم حمایت مالی خانواده محصل را هم اضافه کنیم از آن چیزی جز فشار روحی و روانی و کمک به افت تحصیلی فرد دانشجو را نمی‌توان انتظار داشت.

  اعتراض تشکل‌های صنفی- دانشجویی

اما ابلاغیه جدید صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت موجب اعتراضات گوناگون در میان تشکل‌های صنفی – دانشجویی شده است. در آخرین واکنش به این ابلاغیه، شورای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی با انتشار نامه‌ای خطاب به محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، ضمن اعتراض به نرخ‌نامه اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی، خواستار تجدیدنظر در این نرخ‌نامه شده است. در نامه آمده است: «نامه‌ای از سوی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به شماره نامه ۲۰۵۵/د/۷۰۶ در تاریخ پنج مهر ۹۶ با موضوع ابلاغ سرانه وام‌ها و نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌ها در سال ۹۷-۹۶  به معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ارسال شده که به موجب آن نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های مجردی قریب به سه برابر و نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های متاهلی قریب به دو برابر نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی در سال  ۹۶-۹۵ تعیین شده و این اقدام موجب اعتراض و نگرانی مجموعه دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور شده است.»

این تشکل دانشجویی با اشاره به افزایش چندبرابری اجاره‌بهای خوابگاه‌ها یادآور شده است: «این افزایش در حالی اتفاق می‌افتد که افزایشی در میزان اعتبار ابلاغی سرانه تسهیلات دانشجویی مشاهده نمی‌شود و در سایر تسهیلات مالی مربوط به رفاه دانشجویان از جمله مبلغ کار دانشجویی نیز افزایش صورت گرفته به میزان اندکی بوده است، این امر صرفا باعث کاهش شدید میزان رضایت و سطح رفاه دانشجویان شده و برای عموم دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور قابل پذیرش نبوده و برای دانشجویان که در حین تحصیل و حتی پس از فراغت از تحصیل درگیر دغدغه‌های اساسی زندگی خود از جمله اشتغال، خدمت ضروری، ازدواج و... هستند تحمیل فشار مالی بیشتر و چند برابری موجب سخت‌تر شدن شرایط زندگی می‌شود.»

در بخش دیگری از این نامه آمده است: «همچنین خوابگاه، تغذیه، سرویس ایاب و ذهاب و... عمده ضروریاتی هستند که از سوی وزارت بهداشت جهت کاهش هزینه‌های زندگی دوران دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، ولیکن میزان اجاره‌بهای اتاق‌ها در ابلاغیه یادشده، مبلغ مورد نیاز برای اجاره‌بهای یک واحد ساختمانی وزین و شکیل در اکثر شهرهای کشور است (به‌عنوان مثال اجاره‌بهای یک ماه یک اتاق چهار نفره چهار میلیون ریال در نظر گرفته شده است که جهت اجاره یک واحد آپارتمان نوساز در شهر تهران و سایر کلانشهرها کفاف می‌دهد).»

در پایان این نامه هم تاکید شده است که در اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز به این مورد توجه شده و نرخ عمده اتاق‌های خوابگاه‌های مورد استفاده دانشجویان وزارت علوم در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ حدود یک‌سوم آیین‌نامه ابلاغی جدید اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی وزارت بهداشت در سال ۹۷-۹۶ است.»


Page Generated in 0/0103 sec