printlogo


اندر فواید 8 کتاب
محسن بوالحسنی، شاعر و مترجم


پیشنهاد دادن 10 کتاب، آن هم کتاب‌هایی که باید از نمایشگاه کتاب تهران خرید در ظاهر امری است ساده و در باطن امری است خطیر. این کتاب‌ها، اصولا کتاب‌هایی هستند که من دوستشان دارم و سعی می‌کنم خیلی کوتاه درباره‌شان بنویسم. شما هم اگر آنها را بخرید و بخوانید بد نیست و البته بستگی دارد که چقدر با ادبیات باشید و چقدر جدی. به هر صورت پیشنهاد من اینهاست. نکته قابل توجه هم اینکه کتاب‌ها بدون ‌اولویت نوشته شده‌اند و براساس تبادر ذهنی. اما 10 کتاب پیشنهادی من بر این وزن است:
 

1 نافرمانی بدنی/ علیرضا آدینه / نشر نیماژ: علیرضا آدینه شاعر باسابقه‌ای است. سال‌هاست که می‌نویسد و یکی از نام‌هایی است که من با او در مجلات دهه هفتادی آشنا شدم. شعرهایش از همان روزها تا امروز طنین خودش را دارند. قرص و محکم هستند و نه خیلی به ورطه زبان می‌غلتد و نه خیلی اسیر عاطفه و حس می‌شود. آدینه کارگردان فی البداهه‌ای است در شعر که دوربین را جای خوبی کار می‌گذارد و از چیزی می‌نویسد که شاید هزاران بار دیگران درباره اش نوشته‌اند، اما وقتی او می‌نویسد شگرد بیان موضوع در شعرش چیزی است که پرده را عوض می‌کند. این از این.


2  آدم‌های عوضی/ پوریا عالمی / نشر مروارید/ مجموعه داستان: از بس گفتند طنز‌نویس طنزنویس، خودش هم دیگر هر جا اسم خودش را ببیند زیرش می‌نویسد طنز نویس. اما عالمی فقط طنز‌نویس نیست. آدم‌های عوضی شکلی از داستان‌نویسی پوریا عالمی است که من به شخصه قلمش را در جدی‌نویسی و طنز دوست دارم و همین خوب است و بس که پیشنهاد کنم با آدم‌های عوضی او همکلام شوید.


3  آنتولوژی/ آنتولوژی شعر پست‌مدرن/ مولف پل هوور/ ترجمه علی قنبری/ نشر بوتیمار: علی قنبری را سال‌هاست می‌شناسم. آن سال‌ها که اهواز بودیم یکی از بحث‌ها وگپ و گفت‌های ما در آن مجموعه و به‌خصوص ابتدای دهه هشتاد همین شعر پست‌مدرن بود و تکه‌هایی از این کتاب را آن روزگار برای من خواند که خیلی برایم تازگی داشت. حالا بعد از سال‌ها این کتاب منتشر شده و فکر می‌کنم خواندنش غنیمتی است آن هم به ترجمه علی قنبری.


4  وضعیت کوانتوم/ بهزاد خواجات / نشر چشمه: درباره بهزاد خواجات چیز زیادی ندارم که بگویم. جز اینکه خواجات جزء بهترین شاعرانی است که من در زندگی اثرش را خوانده‌ام. هیچ تعارفی هم این وسط نیست. خواجات شاعر است و باید شعرش را خواند و نقد را گذاشت برای وقتی جدی‌تر و مکفی تر. از چند پرنده مانده به مرگ، تا وضعیت کوانتوم سال‌ها راه است و سال‌ها شاعری تجربه‌گرا در لحن و در زبان و شوخی‌هایی در گیومه. کتابی فیزیکی در قد و قواره شاعری با غلظت روح بالا.


5 دیوار/ علیرضا غلامی/ نشر مروارید: رمان خواندن ریسک بزرگی است و همه این را می‌دانیم، فقط تعارف می‌کنیم. رمان علیرضا غلامی یکی از آن رمان‌هایی بود که در چند شب کوتاه تمامش کردم. وضعیت عجیب و غریبی دارد این کتاب و این روایت در حالی که مدام انگار می‌خواهد بگوید هیچ چیز عجیب نیست جز جنگ. روزی سه بار، صبح ظهر و شب، خواندن این کتاب را به‌عنوان قرص جنگ پیشنهاد می‌کنم.


6 صدای راه پله می‌آید / حسین صفا/ نشر نیماژ: چند بار دیگر هم گفتم. حسین صفا را دوست دارم به خاطر اهمیتی که برای شعر قائل است. شعری که تفنن نیست. شعری که بازی نیست. این اولین کتاب صفا در حوزه شعر سپید است و با همین جمله وقتی شروع می‌کنید به خواندن شعرهای سپید این کتاب می‌بینید شاعری با تجربه پشت آنها ایستاده که قابل اهمیت است و به همین دلیل است که باید او را خواند و سپیدهایش را با ترازوی ترانه‌ها و غزل‌هایش مقایسه نکرد.


7 پذیرفتن/ گروس عبدالملکیان / نشر چشمه: گروس و من هر دو می‌دانیم که شعر من و گروس خیلی به مذاق من و گروس نیست. این‌طور بگویم که گروس در کتاب‌های گذشته اش برای من شاعری مسحور‌کننده یا راحت‌تر بگویم مورد علاقه نبود. اما پذیرفتن را که خواندم برایش پیام فرستادم و گفتم نمی‌توانم بی‌انصاف باشم به شعر و چیزی که باید بگویم این است که این کتاب را خیلی دوست داشتم. خیلی. پذیرفتن پیشنهاد شاعرانه‌ای است که می‌گویم.


8  نیم‌رخ آهو / هرمز علیپور / نشر مروارید: هرمز علیپور برای من جزء شاعرانی است که خواندنش برایم مثل نان و قوت روزانه و شبانه است. همیشه و هر لحظه این اجازه را به خودم می‌دهم که او را معرفی کنم. به‌خصوص این کتاب«نیم رخ آهو»را که نشر مروارید منتشر کرده. شعر ذاتی، شعر هرمز علیپور است. شعر ذاتی یعنی شعری که دقیقا نمی‌توانی تحلیلش کنی و فقط یک تلنگری به روح می‌زند که بیا و درستش کن.
 


Page Generated in 0/0116 sec